Polsko - słowackie spotkanie karnawałowe w Gminie Bukowsko


W niedzielę, 19 lutego br. miejsce miało spotkanie zacieśniające partnerstwo polsko – słowackie pomiędzy Gminą Bukowsko a Obec Holcikovce. Koniec karnawału był doskonałą okazją nie tylko do świętowania ale również do wspólnych rozmów na temat wielowymiarowej współpracy.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej: Marek Bańkowski – Wójt Gminy Bukowsko, Urszula Rakoczy – Skarbnik Gminy, Diana Błażejowska  - Sekretarz Gminy

oraz Radni Gminy z miejscowości Bukowsko, na czele z Piotrem Łuszcz - Przewodniczącym Rady Gminy, a także sołtys Bukowska – Jerzy Rakoczy.

Nie zabrakło też Seniorów z Gminy Bukowsko, reprezentujących Klub Senior+ w Tokarni wraz z Katarzyną Masłowiec - Kierownikiem Klubu oraz Roksaną Rakoczy – Opiekunem Seniorów.

Stronę Słowacką reprezentował Michał Flesar – Starosta Obec Holcikovce wraz z Radnymi. Przyjechali również Seniorzy z tejże miejscowości oraz Zespół Muzyczny FLEROF.

W imprezie uczestniczyli także przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania DORZECZE WISŁOKA Bogumiła Bętkowska – prezes zarządu LGD oraz  Magdalena Bolanowska – kierownik biura LGD. Swoją obecnością zaszczycił nas Andrzej Betlej – były Wójt Gminy Zarszyn, a zarazem Przewodniczący Rady LGD.

Wśród zaproszonych gości byli również artyści z Kapeli Ludowej Bukowianie na czele z Henrykiem Pałuk oraz Kolędnicy ze Słomiannkiem z Gminy Bukowsko na czele z Marianem Czapla.

Zaproszonych gości przedstawiła Ewa Sieradzka – Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Bukowsku, a Marek Bańkowski – Wójt Gminy Bukowsko z wielką radością przywitał wszystkich i zaprosił do wspólnej zabawy.

Michał Flesar – Starosta Holcikovce wraz ze swoimi pracownikami również wszedł na scenę, witając się bardzo serdecznie i złożył w dowód przyjaźni polsko – słowackiej sentymentalne upominki, w tym przepyszne słodkości wykonane własnoręcznie przez Seniorów z Holcikovce.

Panie Seniorki z Klubu Senior+ w Tokarni, w barwnych strojach, zaprezentowały się na scenie z fantastycznym, humorystycznym występem artystycznym. Brawom nie było końca. Nasze Seniorki również przygotowały drobne upominki dla gości ze Słowacji. Były to ręcznie wykonane przypinki w formie kwiatów.

Po obiedzie, na scenie wystąpili Kolędnicy ze Słomiannkiem z Gminy Bukowsko przedstawiając tradycję wspólnego kolędowania. Rozbrzmiewające melodie polskich kolęd i pastorałek  przeniosły nas  w okres świąteczny co napełniło wszystkich zgromadzonych życzliwością i radością.

Również lokalni artyści z Kapeli Ludowej Bukowianie zaprezentowali repertuar muzyczny. Przybyli goście mogli przeżyć wspaniały wieczór z muzyką ludową, która jest „odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju…”

Zespół Muzyczny FLEROF z Holcikovce wystąpił na scenie z utworami muzycznymi łączącymi dwie kultury: słowacką i polską, co zapoczątkowało wspólne śpiewanie i granie wraz z Kapelą Bukowianie. Do biesiadowania włączyli się wszyscy zgromadzeni goście.

Spotkanie to niejako jest kwintesencją działalności samorządów, jakim są Gmina Bukowsko i Obec Holcikovce. Jest to okazja do spotkania w gronie samorządowców, urzędników, społeczników, mieszkańców. Ma ono oczywiście wymiar kurtuazyjny, jest jednak znakomitą okazją do rozmów w szerokim gronie na tematy gospodarcze. Przedstawiciele władzy mogą bezpośrednio rozpoznać potrzeby i zaplanować wspólne działania w zakresie wielowymiarowej współpracy, w tym przypadku w obrębie spraw inwestycyjnych, turystycznych i kulturowych.