Kryteria rekrutacyjne/wymagania wobec Uczestnika projektu
Weryfikacja formalna dok. rekrut. (terminowość złożenia, poprawność i kompletności dokumentów spełnienie kryt. (spełnia /nie spełnia).
1. Osoba zamieszkująca na terenie Gminy Bukowsko (ośw.)
2. OPW – zaś. lekarskie stwierdzające niemożność samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Natomiast w przypadku OzN potrzeby wsparcia w codziennym funkcjonowaniu dodatkowo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
3. Uczestnik otrzymujący wsparcie w projekcie nie będzie równocześnie objęty wspar. w ramach tego samego rodzaju usług w projekcie realizowanym z prior. 8-RLKS SZOP FEP 2021-2027 oraz prog. kraj., sz. z prog. FERS 2021-2027 (ośw.)
4. OzN objęte usługami asystenckimi – obligatoryjnie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
5. OPW objęte usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania weryfikacja spełniania warunków określonych w art. 50 ustawy o pomocy społ. (ośw.)
Weryfikacja kryteriów dodatkowych/premiujących. Każda z n/w osób otrzyma w procesie rekrutacji dodatkowe pkt oddzielnie za każde spełnienie kryteria premiujące.
Kryt. dodatkowe/premiujące (kryt. specyf. Dostępu 4) osoby:
1. o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) 5pkt
2. z niepełnosprawnością sprzężoną (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) 6pkt
3. z chorobą psychiczną (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie od lekarza psychiatry) 5pkt
4. z niepełnosprawnością intelektualną (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie od lekarza psychiatry) 5pkt
5. całościowymi zaburzenia rozwoju (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie od lekarza psychiatry) 6pkt
6. korzystające z programu FE PŻ (zaśw. CUS) 2pkt
7. zamieszkujące samotnie (ośw.) 4pkt
Składanie dokumentów rekrutacyjnych
Dokumenty rekrutacyjne składają się z następujących elementów:
A. Dokumenty rekrutacyjne składane przez Kandydata w odpowiedzi na ogłoszony nabór uczestników do projektu:
1. Formularz rekrutacyjny, zgodny z załącznikiem nr 1 do niniejszego Regulaminu.
Przyjmowanie dok. rekrut. (zawierających informację nt. potrzeb/niepeł.; przynależ. do mniejszości, w tym społecznej marginalizacji takich jak Romowie; obcego pochodzenia; pozostawania w kryzysie bezdomności lub bycia osobą dotkniętą wykluczeniem z dostępu do mieszkań, bycia osobą z krajów trzecich) – można składać listownie, osobiście w biurze projektu, oraz mailowo (cus@bukowsko.pl). Jest także możliwość zgłoszenia UP przez jego opiekuna faktycznego.
Formularz należy wypełnić czytelnie i przedłożyć w formie wydruku lub wypełniony wraz z czytelnym podpisem Kandydata do projektu.
2. Oświadczenia Kandydata do projektu pn.: „Centrum Usług Społecznych w Bukowsku”:
- oświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie Gminy Bukowsko (załącznik nr 2 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie)
- oświadczenie o spełnieniu wymogu art. 50 ustawy o pomocy społecznej (załącznik nr 2 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie)
- oświadczenie o samotnym zamieszkiwaniu (załącznik nr 2 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie)
- oświadczenie że uczestnik otrzymujący wsparcie w projekcie nie będzie równocześnie objęty wsparciem w ramach tego samego rodzaju usług w projekcie realizowanym z prior. 8-RLKS SZOP FEP 2021-2027 oraz programu krajowego sz. Z prog. FERS 2021-2027 (załącznik nr 2 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie)
- oświadczenie osoby o aktualnym statucie na rynku pracy ( załącznik nr. 8 do Regulaminu).
3. Inne zaświadczenia/dokumenty:
- Zaświadczenie lekarskie stwierdzające niemożność samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego, w przypadku OzN
potrzeby wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
- Orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenie. z niep. sprzężoną (orzecz. o stop. niep.)
- orzeczenie z chor. psych. (orzecz. o stop. niep. lub zaś. od lekarza psychiatry)
- orzeczenie z niep. intelektualną(orzecz. o stop. niep. lub zaś. od lekarza psychiatry)
- orzeczenie całościowymi zab. rozwoj. (orzecz. o stop. niep. lub zaś. od lekarza psychiatry)
- zaświadczenie CUS o korzystaniu z pomocy w ramach programu z FE PŻ
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
B. Dokumenty rekrutacyjne składane i podpisywane obligatoryjnie przez Kandydatów zakwalifikowanych do udziału w projekcie w terminie uzgodnionym z Beneficjentem:
1. Deklaracja udziału w Projekcie (załącznik numer 3 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie)
2. Informacje o statusie uczestnika projektu w chwili przystąpienia do projektu (załącznik numer 4 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie).
3. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku (załącznik numer 5 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie).
Procedura rekrutacji uczestników projektu
1. Rekrutacja do Projektu odbędzie się w okresie: od 3 stycznia 2025r. do 29 stycznia 2025r.
2. Etapy Rekrutacji
- Przyjmowanie dok. rekrut. (zawierających informację nt. potrzeb/niepeł.; przynależ. Do mniejszości, w tym społecz. marginaliz. takich jak Romowie; obcego pochodzenia; pozostawania w kryzysie bezdom. lub bycia osobą dotkniętą wykl. z dostępu do mieszkań, bycia osobą z krajów trzecich) - listownie, osobiście w biurze proj., mailowo, możliwość zgłoszenia UP przez jego opiekuna faktycznego
- Weryfikacja formalna dok. rekrut. (terminowość złożenia, poprawność i kompletności dok., spełnienie kryt. (spełnia /nie spełnia)
- Weryfikacja kryteriów dodatk./premiu.Każda z w/w osób otrzyma w procesie rekrutacji dodatkowe pkt oddzielnie za każde spełniene kryt.premiujące.
- Utworzenie listy rankingowej os. zakwalifik. do proj. oraz listy rezerwowej – w przypadku braku pkt. preferencyjnych decyduje kolejność zgłoszeń, w syt. rezygnacji os. zakwalifikowanej do proj., na jej miejsce zostanie przyjęta os. z 1-go miejsca listy rezerwowej;
- W przypadku braku wymaganej liczby osób ogłoszony będzie ponowny nabór.
- Podpisanie deklaracji uczestnictwa w projekcie.
3. Kandydat będzie traktowany zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans kobiet i mężczyzn poprzez:
- zapewnienie dostępności do oferowanego wsparcia wszystkim potencjalnym użytkownikom, poprzez zlokalizowanie biura projektu oraz wypożyczalni w miejscach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych
- do biura projektu i wypożyczalni dostępny będzie parking, w tym z miejscami dla OzN ,
- przygotowanie materiałów promocyjnych oraz dok. wypożyczalni dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (duża czcionka, dokumenty pisane w j. prostym, zrozumiałym),
- przygotowanie na stronie internetowej CUS zakładki dotyczącej rekrutacji do projektu oraz oferowanych usług zgodnie z zasadą uniwersalnego projektowania i racjonalnego usprawnienia: prostota i intuicyjność w użyciu,
- możliwość dojazdu pracowników do osób zainteresowanych wsparciem, zorganizowania dowozu sprzętu w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność samotnych,
- udzielanie wsparcia i informacji wszystkim osobom zainteresowanym bez względu na m.in. na płeć, niepełnosprawność itp., stosowanie języka przyjaznego obu płciom, jasnego i zrozumiałego – prostego.
4. Dokumenty rekrutacyjne do Projektu można odebrać osobiście w Biurze Projektu w siedzibie Beneficjenta, bądź pobrać ze strony internetowej:cus@bukowsko.pl
5. Termin składania Dokumentów rekrutacyjnych i wzory dokumentów rekrutacyjnych zostaną podane do wiadomości publicznej od dnia 3 stycznia 2025r. poprzez przekazanie informacji na stronie internetowej Beneficjenta i w Biurze Projektu.
Ponadto w ramach działań informacyjno-promocyjnych będą na tablicach ogłoszeń (UG, CUS sołeckie tablicy ogłoszeń) umieszczane plakaty, oraz rozprowadzane ulotki. Informacje o rekrutacji będą także przekazywane ustnie przez pracowników Beneficjenta.
6. Centrum Usług Społecznych w Bukowsku będzie prowadził współpracę w celach rekrutacyjnych z organizacją zajmującą się dystrybucją żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.
7. W przypadku problemów z rekrutacją uczestników projektu podejmowane będą kolejne działania promocyjne, wydrukowane zostaną dodatkowe ulotki, zostaną także zaangażowani liderzy lokalni celem upowszechnienia informacji i projekcie ( zebrania wiejskie, zebrania grup nieformalnych).
8. Kandydaci zobowiązani są do złożenia prawidłowo wypełnionego Formularza rekrutacyjnego do Projektu (podpisanego i wypełnionego w sposób czytelny) wraz z wymaganym kompletem załączników.
9. Każdy Kandydat, który przedłoży Dokumenty rekrutacyjne otrzyma Numer Rekrutacyjny Kandydata (NRK).
10. Beneficjent zastrzega, iż wypełnienie i złożenie Dokumentów rekrutacyjnych nie jest jednoznaczne z przyjęciem do projektu.
11. O zakwalifikowaniu Kandydatów do Projektu decydować będzie Komisja Rekrutacyjna powołana przez Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Bukowsku. W skład KR wejdą: Kierownik projektu, KIPUS lub OSL.
12. Komisja Rekrutacyjna przy ocenie Dokumentów rekrutacyjnych zobligowana będzie do stosowania kryteriów uwzględnionych w karcie oceny formalnej i merytorycznej (załącznik nr 6 i 7 do niniejszego Regulaminu). Członkowie KR przed dokonaniem oceny podpiszą deklarację bezstronności i poufności.
13. Ocena formalna będzie dokonywana w sposób 0 – 1 (spełnia/nie spełnia).
14. Ocena merytoryczna odbywać się będzie zgodnie z następującą punktacją:
- osoba z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - 5 pkt
- osoba z orzeczeniem z niepełnosprawnością sprzężoną - 6 pkt
- osoba z chorobą psychiczną ( orzeczeniem o niepełnosprawności z zaburzeniami psychicznymi lub zaświadczeniem od lekarza psychiatry) - 5 pkt
- osoba z niepełnosprawnością intelektualną potwierdzoną orzeczeniem o niepełnosprawności lub zaświadczeniem lekarza psychiatry – 5 pkt.
- osoba posiadająca całościowe zaburzenia rozwoju potwierdzoną orzeczeniem o niepełnosprawności lub zaświadczeniem lekarza psychiatry – 6 pkt.
- osoba korzystające z FE PŻ potwierdzone zaświadczeniem z CUS - 2 pkt
- osoba samotnie zamieszkująca – 4 pkt.
15. Każdy członek Komisji Rekrutacyjnej będzie oceniał merytorycznie formularz rekrutacyjny Kandydata. Punktacja przyznana za dane kryterium merytoryczne będzie stanowiła średnią arytmetyczną z ocen przyznanych przez każdego członka Komisji Rekrutacyjnej.
16. Lista rankingowa sporządzona zostanie przez Komisję Rekrutacyjną i zatwierdzona przez Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Bukowsku. Lista ta dostępna będzie do wglądu w Biurze Projektu nie później niż na 2 dni przed rozpoczęciem udziału w projekcie.
17. W przypadku rezygnacji osoby zakwalifikowanej do Projektu Komisja Rekrutacyjna może zaproponować do zakwalifikowania następną osobę z listy rankingowej/rezerwowej z zachowaniem kolejności.
18. Decyzja Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Bukowsku jest ostateczna i nie podlega procedurze odwoławczej.
19. W sytuacji, gdy liczba chętnych będzie wyższa decyduje data wpływu formularza rekrutacyjnego.
20. O wynikach procesu rekrutacji Kandydaci zostaną poinformowani poprzez pracownika socjalnego lub KIPUS-a.