Z życia świetlicy.


Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół w Nowotańcu nie wyznaczało kresu radości płynącej ze wspólnego odkrywania tajemnic świata, bowiem już 27 czerwca rozpoczęła się półkolonia, w której jedną z grup stanowiły dzieci uczęszczające do świetlicy „Dziecięca Alternatywa” pod hasłem „Podróże małe i duże”. Grono chętnych dzieci do 8 lipca miało okazję poznawać najpiękniejsze zakątki Ziemi oraz tajniki, zarówno lokalnej, jak i światowej kultury. Począwszy od sąsiadującej z nami Ukrainy, przez urokliwą Francję, pełne wrażeń Stany Zjednoczone, intrygujące Indie, aż po zachwycającą Australię, uczestnicy zajęć eksplorowali odległe kraje. Pomimo pozornie ograniczającej perspektywy szkolnych ławek, oprawa każdej z wypraw sprawiała, że maluchy zatracały się w realizmie wyobrażenia omawianych miejsc.

Podczas tematycznych zajęć miały one okazję nie tylko pogłębić swą wiedzę na temat geografii, kultury i owianych sławą atrakcji turystycznych, ale także zakosztować charakterystycznych dla poszczególnych rejonów potraw. Wszechstronność wpisana w organizowane zajęcia pozwoliła na moment przenieść się do rzeczywistości nieco innej niż znana nam na co dzień. Rzeczywistości pełnej malowniczych widoków, kuszących atrakcji i zaskakujących smaków, niemal namacalnie przypominającej prawdziwą wycieczkę. Z każdym kolejnym dniem dzieci zadawały coraz więcej pytań, potwierdzając prawdziwość stwierdzenia, iż im dogłębniej poznajemy piękno świata, tym bardziej jesteśmy go spragnieni. Nieprzeceniona rola podróży w rozwoju psychicznym i społecznym dziecka była w końcu jednym z podstawowych argumentów przemawiających za powołaniem do życia wakacyjnych zajęć. Świadomość emocjonalna, otwartość, kreatywność, skromność oraz odwaga rozkwitają bowiem w dziecięcych sercach pod wpływem obserwacji piękna potęgi natury, a także różnorodności wpisanej w charakterystykę świata. Zgodnie ze słowami Zbigniewa Herberta dojrzewanie stanowi nieustanne dążenie do tego, „żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia”. Zmiana perspektywy, zgodnie z którą cały świat zamyka się wokół codziennej egzystencji na zdecydowanie szerszą, obejmującą swym zasięgiem ogrom istnienia, skutkuje rozbudzeniem pełnego pokory zachwytu, brzemiennego z kolei w szczerą wdzięczność. Wdzięczność, z której rodzi się sztuka doceniania rzeczywistości; z której płyną słowa „dziękuję Ci Panie że stworzyłeś świat piękny i różny a jeśli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony na zawsze i bez wybaczenia”.

Poza podróżami, w których jedną z głównych ról odgrywała, rozbudzona do granic ludzkiej kreatywności, wyobraźnia, uczestnicy półkolonii mieli także okazję wziąć udział w rzeczywistych wycieczkach, mających na celu odkrycie skarbów naszej małej ojczyzny. Lokalne atrakcje zdecydowanie spełniły oczekiwania naszych podopiecznych, którzy z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych wyjazdów. W ramach zajęć dzieci mogły podziwiać piękno Bieszczad z okien kolejki wąskotorowej, zatracić się w filmowych emocjach podczas wizyty w kinie „Helios” w Krośnie, dostrzec architektoniczne piękno budownictwa sakralnego w Parku Miniatur, złożyć wizytę nieznanym dotąd gatunkom zwierząt, mieszkających w mini zoo, a także cieszyć się zabawą w pięknym parku Rymanowa Zdroju. Bogactwo pobliskich turystycznych skarbów uświadomiło młodym odkrywcom świata, że przestrzeni niezbędnej do eksploracji nowych miejsc i związanej z nią dobrej zabawy wcale nie trzeba szukać zbyt daleko. Dwa tygodnie zdobywania wiedzy, poznawania różnorodności, wypełniających nasz świat kultur oraz odkrywania niespodziewanego piękna ukrytego w tym, co na pozór już znane, minęły bardzo szybko. Wierzymy jednak, że wspomnienia wspólnych wycieczek, które za każdym razem malowały na dziecięcych twarzach szerokie uśmiechy, znajdą swoje miejsce wśród cennych wspomnień wszystkich uczestników, rozbudzając w nich tym samym pragnienie dalszego zgłębiania niezwykłości, jakie przygotowały dla nas w swej hojności potęga natury oraz nieokiełznana moc ludzkiego geniuszu. Zwieńczeniem zajęć był quiz, podczas którego uczestnicy mogli wykazać się zdobytą wiedzą. Wszyscy z dumą prezentowali swe umiejętności, bez problemu radząc sobie nawet z najtrudniejszymi pytaniami. Pełni satysfakcji i zapału do dalszej nauki uczniowie na pamiątkę minionych przygód dostali Certyfikaty Podróżników, dowodzące zagnieżdżającej się w ich sercach ciekawości świata.