Aktualizacja - Pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie w Gminie Bukowsko


Mieszkańcy Gminy Bukowsko!!!

Rosyjska inwazja na Ukrainę przynosi szereg wyzwań, problemów i napięć zarówno na terytorium okupowanego kraju, jak również w naszej części województwa. Wśród wielu negatywnych skutków tej tragicznej sytuacji jest napływająca systematycznie w nasze strony fala migrantów, potrzebujących konkretnego wsparcia i pomocy.

Pomoc na rzecz uchodźców wymaga zaangażowania wielu sił ludzkich, ale także wsparcia materialnego i rzeczowego. Ważna jest zatem każda forma pomocy i międzyludzkiej solidarności.

Zwracamy się do Wszystkich ludzi dobrej woli o wrażliwość, otwartość serca i konkretną pomoc.

Gmina Bukowsko wspólnie z parafą pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bukowsku, sołectwem wsi Bukowsko i organizacjami pozarządowymi organizuje akcję zbierania produktów, które są potrzebne, aby udzielić uchodźcom ukraińskim doraźnej pomocy. Najpotrzebniejsze produkty będzie można złożyć w Domu Ludowym w najbliższy czwartek, piątek i sobotę w godzinach 10:00-12:00 oraz 17:00-19:00.  

W związku z dużą  ilością darów, ofiarowanych dotychczas na rzecz uchodźców z Ukrainy i zgromadzonych w magazynach, zmienia się lista aktualnych potrzeb.

Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy, które będą przekazane uchodźcom znajdują się:

  • koce,
  • śpiwory,
  • poduszki,
  • kołdry,
  • pościel,
  • materace,
  • środki medyczne (przeciwbólowe, przeciwzapalne, witaminy, bandaże, gazy itp.)
  • środki higieniczne
  • artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania, słodycze wysokokaloryczne),
  • artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, itp.

Ogromne zapotrzebowanie jest również na kanapki i pierogi oraz produkty spożywcze niezbędne do ich przygotowania.

Bardzo prosimy o przekazywanie rzeczy nowych lub używanych czystych i dobrym stanie technicznym. 

Również w sklepach GS SCH Nowotaniec w Nowotańcu, Nadolanach, Dudyńcach i Pobiednie, zorganizowana zostanie zbiórka,  potrzebnych rzeczy. Wszystkie zebrane w sklepach produkty przekazane zostaną do Domu Ludowego w Bukowsku, gdzie zostaną posegregowane i trafią do osób potrzebujących, przebywających na granicy i zamieszkałych na terenie naszej gminy.

Organizatorem zbiórki jest sołectwo Pobiedno oraz GS SCH Nowotaniec.

 

Jednocześnie  dziękujemy wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy już zaoferowali swoją pomoc uchodźcom – to wspaniały gest solidarności. Zebrane produkty pozwolą na zabezpieczenie 20 osób już znajdujących się na terenie naszej gminy. Szanowni Państwo wsród tych osób jest 9 dzieci w wieku od 3-11 lat, przekazując gry, zabawki, materiały papiernicze możemy choć na chwilę pomóc zapomieć o traumie i starchu wojny. 

Zapraszamy również wszystkie organizacje społeczne działające na terenie naszej gminy oraz osoby zainteresowane niesieniem pomocy do współpracy i przekazywania informacji o podjętych działaniach w celu skutecznej koordynacji pomocy.

Pragniemy zaapelować o zachowanie spokoju – zupełnie niepotrzebne są kolejki przed bankomatami i stacjami benzynowymi. Bądźmy rozsądni, skupmy się na niesieniu pomocy długoterminowej. Zdajemy sobie sprawę bowiem, że nasza pomoc może być potrzebna przez dłuższy czas. 

Na terenie Gminy Bukowsko pomoc na rzecz uchodźców organizowana jest również przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej  i Starostwo Powiatowe w Sanoku Domu Dziennego Pobytu w Zboiskach (tel. 783 827 287), gdzie również można dostarczać produkty dla potrzebujących. 

Informujemy także o inicjatywie Szkolnego Koła Wolontariatu w Pobiednie, które koordynować będzie przygotowanie kanapek z półproduktów zebranych do kosza wystawionego w holu głównym szkoły. Będą zbierane także gotowe zestawy typu: drożdżówka, owoc, napój. Zebrana żywność zostanie odebrana przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Zboiskach, która zajmie się jej dystrybucją.

Pomoc, o którą prosimy, dedykowana jest obywatelom Ukrainy, zarówno tym, którzy zostali w swoim państwie jak i tym, którzy zdecydowali się przedostać do Polski lub innych państw. Bądźmy solidarni z naszymi sąsiadami ze wschodu. Liczymy na Państwa wsparcie i gorąco dziękujemy za zaangażowanie. 

/tekst: https://bukowsko.pl/art/685/pomoc-dla-ofiar-wojny-na-ukrainie-badzmy-solidarni-z-naszymi-sasiadami-ze-wschodu/